You are here: Home > Results > Instrumental

Instrumental Results

Pianoforte classes

Class 1 Pianoforte solo 7 years and under
  1st Anirudh Kulathumani
  2nd Katie Stockham
  3rd Rupert Fray  

Class 2 Pianoforte solo 8 years and under
  1st Kevin Kishore
  2nd Dalitso Mlia
  =3rd Sanjita Kurapati & Tasmin Crabtree  

Class 3 Pianoforte solo 9 years and under
  1st Ishika Shah
  2nd Naisha Pandey
  3rd Qirui Li  

Class 4 Pianoforte solo 10 years and under
  1st Qirui Li
  2nd Naisha Pandey
  3rd Ava Brammer  

Class 5 Pianoforte solo 11 years and under
  1st Samuel Stringer
     
       

Class 6 Pianoforte solo 12 years and under
  1st Samuel Stringer
  2nd Grace Hillis
  3rd Nina Rose  

Class 7 Pianoforte solo 14 years and under
  1st Reeve Lim
  2nd Fay Robinson
       

Class 8 Pianoforte solo 16 years and under
  1st Michael Rose
  2nd  
  3rd    

Class 9 Pianoforte solo 18 years and under
  1st Michael Rose
  2nd William Baker
  3rd Reeve Lim  

Class 10 Pianoforte solo Open
  1st Michael Rose
  2nd Saurav Thakrar
  3rd    

Class 12 Pianoforte duet 9 years and under
  1st Bella & Simon Sieunarine
     
     

Class 13 Pianoforte duet 10 years and under
  1st Tabitha Fray & Ava Brammer
     
       

Class 14 Pianoforte duet 11 years and under
  1st Hal & Emma Robinson
     
     

Class 22 Pianoforte trio (6 hands) 14 years and under
  1st Fay, Emma & Hal Robinson
     
     

Ocarina classes

Back to top


Class 25 Ocarina Key Stage 1 Solo
1st Tom Styles
  2nd Sidar Altunkaynak
  3rd Jude McCrone  

Class 26 Ocarina Key Stage 1 Group
  1st St Peter's School Kettering
     
       

Class 27 Ocarina Key Stage 2 Solo
  1st Grace Hillis
  2nd Harriet Dun
  =3rd Daniel Piggot & Mushana Mabhurukwa  

Class 28 Ocarina Key Stage 2 Group
  1st St Peter's School Kettering
     
       

Stringed Instrument (inc guitar) classes

Back to top


Class 29 Stringed Instrument Solo 8yrs & under
  1st Grace Hillis
     
       

Class 30 Stringed Instrument Solo 9yrs & under
  1st Naisha Pandey
  2nd Heidi Crabtree
       

Class 31 Stringed Instrument Solo 10yrs & under
  1st Grace Hillis
     
       

Class 32 Stringed Instrument Solo 11yrs & under
  2nd Sophie Beverley
     

Class 34 Stringed Instrument Solo 14yrs & under
  1st Josephina Chapman
     

Class 37 Stringed Instrument Solo Open
  1st Michael Stock  
       
     

Woodwind, Brass or Recorder classes

Back to top


Class 38 Woodwind, Brass or Recorder Solo 8yrs & under
  1st Grace Hillis
  2nd Harriet Dunn
  =3rd Calypso Sellekaerts, Tasmin Crabtree & Theodore Garwe  

Class 39 Woodwind, Brass or Recorder Solo 9yrs & under
  1st Heidi Crabtree
  =2nd Naisha Pandey & Varnikaa Sengar
       

Class 40 Woodwind, Brass or Recorder Solo 10yrs & under
  1st Gerda Mhunduru
  2nd Tariro Tsiga
  3rd    

Class 41 Woodwind, Brass or Recorder Solo 11yrs & under
  1st  
  2nd Alice Champion
  3rd Daisy Oram  

Class 44 Woodwind, Brass or Recorder Solo 16yrs & under
  1st Phoebe Snook
  2nd Saurav Thakrar
  3rd    

Class 45 Woodwind, Brass or Recorder Solo 18yrs & under
  1st Phoebe Snook
  2nd Saurav Thakrar
  3rd    

Ensemble, Orchestra or Band classes

Back to top


Class 53 Instrumental Ensemble 16yrs & under (2-12 players)
  1st Weston Favell Academy Brass Ensemble
     
       

Class 54 Instrumental Ensemble Open (2-12 players)
  1st Weston Favell Flute Ensemble
  2nd John Wilson Ensemble
       
Recital classes

Back to top


Class 58 Mini Recital, any instrument, 13 years and under
  1st Daisy Oram
  2nd Grace Hillis
     

Family & Partnership classes

Back to top


Class 60 Family Entertainment by 2 or more performers Open
  =1st Wilson Family and Georgina & Mike Stock
     
       

Class 62 Partnership Class - any voices and any accompanying instrument
Open (both performers to be adjudicated)
  1st Georgia & Joanna Humphrey
  2nd Georgina Stock & Charlie Markie