You are here: Home > Programme > Class lists > speech & drama

Speech & Drama Classes

Speech & drama classes
Speech & drama class details
Use the menus on the left to find the time and location of your speech & drama class - and learn who else has entered!

Adjudicator
 
Read about our adjudicators
Norma Redfearn MA, BA, LGSM, LLAM, LTCL(TESOL), LTCL, ALCM, PGCA

 
Texts chosen by
  Contact the syllabus secretary
Margaret Read, Jean Andrews, Lynne & Daniel Pizzimenti
and Rosemary Wootton

Verse speaking
Class 200 Verse speaking 5 years and under
Either: “The Goblin” by Jack Prelutsky Or: “Water Everywhere” by Valerie Bloom
First award: Toller URC Trophy
  1 Angel Kuveya   2 Katy Bott   3 Theone Garwe
  4 Yuvraj Singh Sahota   5 Mya Churchill   6 Connie Major
  7 Kabeer Jain   8 Annabel Stewart   9 Maya Sieunarine
10 Blake Shaw 11 Kye Mateyo 12 Alanna Burbridge
13 Jack Wallington 14 Zavier Warne

Class 201 Verse speaking 6 years and under
Either: “Family Trees” by Adam Coleman Or: “Adventure” by Harry Behn.
First award: Toller URC Trophy
  1 Myles Chester   2 Sidar Altunkaynak   3 Eilish Smith
  4 Oliver Hannam   5 Georgiana Barton   6 Freya Johnson
  7 Rupert Fray   8 Braeden Annis   9 Ezekiel Nolan
10 Millie Kingsbury 11 Sima Nixon-Misi 12 Alfie McIntosh
13 Teegan Edwards 14 Diasy-Fleur Howe

Class 202 Verse speaking 7 years and under
  Either: “Enough” by Michelle Magorian Or: “Buried Treasure” by Richard James
First award: Sally Arnold Shield
  1 Amelia Addis-Phillips   2 Freddie Brammer    3 Eva Conn
  4 Donnell Chaonza    5 Abbie Gough W/D   6 Oliver Daw
  7 Lycien Hargreaves   8 Mushana Mabhurukwa   9 Poppie Kent
10 Oscar Potts 11 Georgia Kettyles 12 RJ Shaw
13 Charlie Audis 14 Zara Warne  15 Phoebe Martin
16 Sophie James 17 Charles Stock 18 Aryan Nath
19 Jayua Kumari Mehan 20 Gracie Nowakowski 21 Sky-Ella Spencer W/D
22 Daniel Pigott 23 Nathan Tamplin 24 Olivia Brown
25 Ahmed Ehsan Ulhaq 26 Sophie Banks

Class 203 Verse speaking 8 years and under
Either: “A Dragon’s Lament” by Jack Prelutsky Or: “A Kitten” by Eleanor Farjeon
First award: Sally Arnold Shield
  1 Harriet Dunn   2 Phoebe Daniels   3 Imogen Esler
  4 Grace Hillis   5 Jack Chester   6 Lily Mawer
  7 Calypso Sellekaerts   8 Abbie Ewen   9 Tichi Tsiga
10 Violet Line 11 Maggie Gancheva 12 Simon Sieunarine
13 Heidi McAlindon 14 Alfie Wing 15 Tasmin Crabtree
16 Rachel Fernandez 17 Dalitso Mlia 18 Lily Coe
19 Isabella Moxon

Class 204 Verse speaking 9 years and under
Either: “The Ball Point Penguins” by Jack Prelutsky
Or: “If Pigs Could Fly” by James Reeves.
First award: Joyce Cup
  1 Oliver James   2 Heidi Crabtree   3 Emily Beresford
  3 Nathan Kinchin   4 Joseph Brading   5 Bella Sieunarine
  7 Madison Buckingham   8 Gemma Freeman   8 Ruby Gilkes
10 Naisha Pandey 11 Curtis Jackson 12 Effie White
13 Hannah Jooby 14 Varnikaa Sengar 15 Roan Kent
16 Jasmine Lee 17 Phoebe McAlindon 18 Archie Major
19 Adele McComish 20 Amar Kumar Mehan 21 Reece Mutebi
22 Corbyn Annis 23 Fraser Shepperd 24 Jayme Trueman
25 Olivia Wallace 26 Logan Wheatley

Class 205 Verse speaking 10 years and under
Either: “Huff” by Wendy Cope  Or: “Tiger” by Leslie Norris.
First award: Kettering Huxloe Speech & Drama Award
  1 Abbie Major   2 Anya Bishop   3 Ruby McLeod
  4 Tariro Tsiga   4 Madison Cowper   6 Ali Altunkaynak
  7 Amalia Filati   8 Lili-Skye Howe   9 Aneesa Wickremasinghe
10 Katie Hill 11 Oliver Ross 12 Leila-Mae Spencer
13 Ava Brammer 14 Amber Unger 15 Gerda Mhunduru
16 Georgia-Mae King

Class 206 Verse speaking 11 years and under
Either: “Check” by James Stephens  Or: “Snow” by Walter de la Mare.
First award: Certificate
1   Owen Kinchin 2   Sophia Aaron

Class 207 Verse speaking 13 years and under
Either: “Something Told the Wild Geese” by Rachel Field
Or: “I Made a Noise this Morning” by Jack Prelutsky.
First award: Smith Cup
1   Amber Wickremasinghe 2   Tom Daly 3   Ali Altunkaynak
4   Trinity Smith 5   Helin Altunkaynak

Class 208 Verse speaking 15 years and under
Either: “The Kraken” by Alfred Lord Tennyson Or: “The Visitor” by Ian Seraillier
First award: Certificate
1   Matthew Holland 2   Finn Howe 3   Julia Holland

Class 209 Verse speaking 16 years and over
Own choice from the works of Leonard Clark
Time limit: 3 minutes          First award: Certificate
no entries

Class 210 Share a Poem - Open class (To be spoken by TWO people)
Own choice
Time limit: 3 minutes          First award: Certificate
no entries

Class 211 Verse speaking - Open class
Own choice on the theme "The Seasons"  
Time limit: 3 minutes          First award: Certificate
1   Denise Walls 2   Charles Stock

Class 212 Senior poetry class (these poems are to be read)
Either: “The Ruined Maid” by Thomas Hardy
Or: “The Solitary Reaper” by William Wordsworth
Or: “Never Was Anything So Deserted” by Laurence Binyon .
Time Limit: 3 mins              First award: Certificate
1   Julia Edwards 2   Pauline Evans

Back to top

Prose speaking classes
Class 213 Memorised prose speaking 10 years and under
Own choice from “The BFG” by Roald Dahl
Time limit: 2 minutes, to exclude introduction  First award: Mrs HH Kite Cup
1  Isabella Moxon

Class 214 Memorised prose speaking 13 years and under
Own choice from “The Hobbit” by JRR Tolkein
Time limit: 3 minutes, to exclude introduction   First award: Certificate
1  Trinity Smith

Class 215 Memorised prose speaking 14 years and over
Own choice from “The Way I see It” by Nicole Dryburgh
Time limit: 4 minutes, to exclude introduction   First award: Certificate
no entries

Class 216 Senior prose class (to be read)
Own choice from “Under The Greenwood Tree” by Thomas Hardy
Time limit: 4 minutes           First award: Certificate
1  Pauline Evans 2   Margaret Tuffin 3  Julia Edwards

Back to top

Shakespeare Classes
Class 217 Shakespeare Class 13 years and under
Own choice from The Works of William Shakespeare.
Time limit: 6 minutes           First award: Certificate
1  Georgina Stock

Class 218 Shakespeare Class 14 years and over
Own choice from The Works of William Shakespeare.
Time limit: 6 minutes           First award: Certificate
1  George Jones 2  Julia Holland 3  Elizabeth Moxon
4  Eleanor Davies-Jones 5  Matthew Holland

Back to top

Mime Classes
  • In all mime classes the only props allowed are a table and chairs.

Class 220 Solo mime 11 years and under
Not in costume. Title only to be announced.
EITHER "The Fright" OR "The Petshop"
Time limit: 2 minutes      First award: Certificate
no entries    

Class 221 Solo mime 15 years and under
Not in costume. Title only to be announced.
EITHER "The Audition" OR "At the Campsite"
Time limit: 3 minutes        First award:  Mr & Mrs H Price Trophy
1  Eleanor Davies-Jones    

Class 222 Solo mime 16 years and over
Not in costume. Title only to be announced.
EITHER "The Stalker" OR "The Dissapointment"
Time Limit: 4 minutes       First award: Certificate
no entries    

Class 223 Duo mime - 11 years and under
Not in costume. Title only to be announced.
EITHER "The Houseparty" OR "The Boss"
Time limit: 5 minutes          First award: Special Plaques
  1  Matthew Holland & Julia Holland  

Class 224 Group Mime, Open
Not in costume. Title only to be announced.
Either:
"At the Fair" Or: "On the Beach"
Time limit: 5 minutes         First award: Certificate
1  Kettering Buccleuch Academy Year 7  
  2  Kettering Buccleuch Academy  

Back to top
Acting Classes  -  duologue, solo & group
  • In all acting classes only small props, a table and chairs are allowed

  • All acting classes are 'Own choice'

  • In all acting classes Time Limits do not include introductions


Duologue
  • All duologue classes are in costume


Class 225 Duologue 10 years and under
Time limit 4 minutes
First award:
no entries

Class 226 Duologue 12 years and under
Time limit 5 minutes
First award: Fonville Cups
1  Tom Moxon & Isabella Moxon

Class 227 Duologue 14 years and under
Time limit 5 minutes.
First award: Duncan McQuade Memorial Award
1  George Jones & Rosie Jones
2  Georgina Stock & Nell Arnold

Class 228 Duologue 15 years and over
Time limit 6 minutes
First award: Margaret Fonville Memorial Awards
1  Eleanor Davies-Jones & Suzi Warwick
2  Matthew Holland & Julia Holland

Back to top
Solo acting duologue & group
  • Solo Acting Classes are 'Own Choice' and in costume
  • Competitors in solo acting classes are reminded that in order to qualify for copyright indemnity, the title, author and publisher (if known) must be announced at the time of the performance.

Class 229 Solo acting 10 years and under
Time limit: 3 minutes      First award: Silver Cup
1  Isabella Moxon 2  Nathan Kinchin 3  Lili Skye Howe
4  Abbie Major 5  Charles Stock 6  Sophie Banks

Class 230 Solo acting 12 years and under
Time limit 3 minutes        First award: Gilham Trophy
1  Sofia Aaron 2  Tom Moxon 3  Owen Kinchin
4  Nial Prior

Class 231 Solo acting 14 years and under
Time limit 4 minutes       First award: Ernest Philips Picture
1  Finn Howe 2  Julia Holland

Class 232 Solo acting 15 years and over
Time limit 6 minutes,      First award: Mrs W Bird Cup
1  Philippa Edwards 2  Rebecca Head 3  Emma Liggins
4  Imogen Orr 5  Ashley Paddick 6  Sam Thomson

Back to top
Group acting duologue & solo
  • Group acting classes are 'Own choose' of a scene from any play - costume is optional

  • For all group acting classes the time limit is 20 minutes (excluding introduction)


Class 233 Group acting 11 years and under
First award: Certificate
no entries

Class 234 Group acting 14 years and under
First award: Certificate
1  Kettering Buccleuch Academy Year 8
2  Kettering Buccleuch Academy Year 9
3  Kettering Buccleuch Academy Year 10
4  Kettering Buccleuch Academy (1)
5  Kettering Buccleuch Academy (2)
6  Kettering Buccleuch Academy (3)
7  Kettering Buccleuch Academy (4)
8  Kettering Buccleuch Academy (5)

Class 235 Group acting 15 years and over
First award: Certificate
1  Kettering Buccleuch Academy Year 11

Back to top

Reading at sight
  • All books are available in paperback editions and may be obtained from Quinn’s Bookshop, Market Harborough. (01858 432313)
  • At the beginning of each class our Adjudicator will choose the passage for reading aloud from the selected text. Competitors will then be given a few minutes to study the passage before they are asked to read it.

Class 240 Reading at Sight 8 years and under
Extract from from “The Magic Finger” by Roald Dahl
First award: Mrs HH Kite Cup
1   Rosie Jones 2   Emily Starkey 3   Isabella Moxon
4   George Tomblin 5   Rachel Fernandez 6   Sophie Banks
7   Katarzyna Gajaka 8   Charles Stock 9   Jessica Stewart

Class 241 Reading at Sight 10 years and under
Extract from “The Throne of Ostia” by Caroline Lawrence
First award: Certificate
1  Ali Altunkaynak 2   Lili-Skye Howe

Class 242 Reading at Sight 12 years and under
Extract from “The War of Jenkins Ear” by Michael Morpurgo
First award:
no entries

Class 243 Reading at Sight 14 years and under
Extract from “As I Walked out one Midsummer Morning” by Laurie Lee
First award: Certificate
1   Georgina Stock

Class 244 Reading at Sight 15 years and over
Extract from “To Set a Watchman ” by Harper Lee
First award: Certificate
1  Julia Edwards 2   Margaret Tuffin 3   Pauline Evans

Back to top
Group speaking
  • Music may be used in these classes, but no props are allowed.
  • Classes 245-248 poems must be memorised. Class 249 poems are to be read.

Class 245 Group speaking 8 years and under
(a) "Chinese New Year Dragon” by John Foster AND
(b) Own choice as a contrast
Maximum time limit 10 minutes Groups may be conducted if necessary.
First award: Pegasus Picture
1  St Peter's School Kettering
2  Hawthorn Community Primary School
3  Kettering Buccleuch Academy Year 3
4  Kettering Park Junior School

Class 246 Group speaking 11 years and under
(a) “There was Once a Whole World in the Scarecrow’ by Brian Potter AND
(b) Own choice as a contrast
Maximum time limit 10 minutes No conducting allowed.
First award: Silver Trophy
1  Geddington Primary School
2  Havelock Junior School
3  Kettering Park Junior School
4  Hawthorn Community Primary School
5  St Peter's School Kettering

Class 247 Group speaking 14 years and under
(a) "The Song of the Jellicles” by TS Eliliot  AND
(b) Own choice as a contrast
Maximum time limit 10 minutes No conducting allowed.
First award: Certificate
no entries

Class 248 Group speaking 15 years and over
Own choice(s) Maximum time limit 15 minutes No conducting allowed.
First award: Certificate
1  Anthology

Class 249 Group speaking - open
Own choice(s) Maximum time limit 15 minutes
Unlike all other group speaking classes these poems are to be read.
First award: Certificate
1  Geddington & Newton WI

Back to top
Prepared Bible reading
  • In classes 250-252 only the Authorised, NEB or Good News editions of the Bible are allowed.
Class 250 Prepared Bible reading 12 years and under
Own choice of a story of St Mark's Gospel             Time limit 3 minutes.
First award: Naomi Keach Memorial Cup
1   Joshua Bruma 2   Lydia Mathew 3   Isabella Moxon
  4   Joe McManus 5   Aidan Jackson

Class 251 Prepared Bible reading 14 years and under
Own choice from the Acts of the Apostles             Time limit 3 minutes.
First award: Certificate
no entries

Class 252 Prepared Bible reading 15 years and over
Own choice of verses from the Book of Daniel            Time limit 3 minutes.
First award: Certificate
1   Pauline Evans 2   Alexandra Allport  

Class 253 Secred Text, open
Own choice of a reading from any Sacred Text            Time limit 3 minutes.
First award: Certificate
1   Margaret Tuffin

Back to top
Public Speaking
Class 254 Public speaking - open
Competitors to give a prepared talk on any subject.   Time limit 5 minutes
(A short time will be allowed for setting up)
First award: Christopher Groome Trophy
1  Charlie Dunn                              2  Jacob Riley                               3  Brooke Rayner
4  Belna-Rose Francis

Class 255 Family & Friends Entertainment
Own choice of a mixture of some or all of the following: Poetry, Prose, Drama, Movement, Music (live or recorded)   For 3 or more performers   Time limit 10 mins
1  The Geddington Little Gems

Original Composition Classes
       
  no entries were received for these classes

Back to top