You are here: Home > Programme > Class lists > instrumental

Music - Instrumental Classes

Speech & drama classes
Instrumental class details
Use the menus on the left to find the time and location of your instrumental class - and learn who else has entered!

Adjudicator
 
Read about our adjudicators
Eileen Field ARAM,GRSM,LRAM,ARCM,PGCA
Music chosen by
  Contact the syllabus secretary
Dianna Morris

Pianoforte Classes
Pianoforte solo
Class 1 Pianoforte solo 7 years and under
‘‘Ladybug’ by Jane Smisor Bastien
First award: Douglas Bilson Cup
  1  Freddie Brammer   2  Max Drage    3  Nathan Cheng
  4  Rupert Fray   5  Katie Stockham   6  Anirudh Kulathumani

Class 2 Pianoforte solo 8 years and under
‘Bill Grogan’s Goat’ by Jane Smisor Bastien
First award: SSU - GH Smith Trophy
  1  Sanjita Kurapati   2  Theodore Garwe   3  Tasmin Crabtree
  4  Dalitso Mlia   5  Kevin Kishore   6  Simon Sieunarine
  7  Fraser Hill   8  Jacob Riley   9  Tabitha Fray
10  Poppy Johnson 11   Kaviyashree Kumar 12  Anirudh Kulathumani

Class 3 Pianoforte solo 9 years and under
‘Black and White Blues’ by Heather Hammond
First award: CM Goode Cup
  1  Bella Sieunarine   2  Naisha Pandey   3  Varnikaa Sengar
  4  Amelia Palmer   5  Ishika Shah   6  Qirui Li

Class 4 Pianoforte solo 10 years and under
‘The Swinging Sioux’ by Gillock
First award: Mrs Ralph Wicksteed Cup
  1  Ava Brammer   2  Naisha Pandey   3  Qirui Li
  4  Ellis Johnson   5  Alex Phan   6  Valentina Vasileva

Class 5 Pianoforte solo 11 years and under
‘Melody’ by Schumann
First award: Mr & Mrs R Button Trophy
  1  Valentina Vasileva   2  Samuel Stringer   3  Emma Robinson
  4  Ruby Allan   5  Hal Robinson  

Class 6 Pianoforte solo 12 years and under
'Spider in the Bath’ by Wedgwood
First award: GUS (Footwear) Band Trophy
  1  Samuel Stringer   2  Nina Rose   3  Ruby Allan
  4  Hal Robinson   5  Grace Hillis   6  James Ong
  7  Emma Robinson   8  Pranav Kulathumani   9  Reeve Lim

Class 7 Pianoforte solo 14 years and under
'Blueberry Blues’ by Wedgwood
First award: The Seddon Cup (1966)
  1  Fay Robinson   2  James Ong   3  Reeve Lim

Class 8 Pianoforte solo 16 years and under
‘Valse Lente’ by Oskar Merikanto
First award: Mary Miles Cup
  1  Michael Rose

Class 9 Pianoforte solo 18 years and under
Any piece from the current Grade 8 Syllabus
First award: Arthur Turner Trophy
  1  William Baker    2  Reeve Lim   3  Michael Rose

Class 10 Pianoforte solo Open
Impromptu No.2 in Eb D899 by Schubert
First award: Certificate
  1  Michael Rose   2  Saurav Thakrar

Back to top
Pianoforte duets
Class 11 Pianoforte duet 8 years and under
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificates
  1  Rupert & Tabitha Fray

Class 12 Pianoforte duet 9 years and under
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificates
  1  Bella & Simon Sieunarine

Class 13 Pianoforte duet 10 years and under
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificates
  1  Tabitha Fray & Ava Brammer

Class 14 Pianoforte duet 11 years and under
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificates
  1  Emma & Hal Robinson

Class 15 Pianoforte duet 12 years and under
Own choice  Time limit 4 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 16 Pianoforte duet 14 years and under
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 17 Pianoforte duet 16 years and under
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 18 Pianoforte duet Open
Own choice  Time limit 6 minutes
First award: Certificates

no entries


Pianoforte trios
Class 19 Pianoforte trio - six hands - 8 years and under
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 20 Pianoforte trio - six hands - 10 years and under
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 21 Pianoforte trio - six hands - 12 years and under
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 22 Pianoforte trio - six hands - 14 years and under
Own choice  Time limit 4 minutes
First award: Certificates
  1  Fay, Emma & Hal Robinson

Class 23 Pianoforte trio - six hands - 16 years and under
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: Certificates
no entries

Class 24 Pianoforte trio - six hands - Open
Own choice  Time limit 6 minutes
First award: Certificates
no entries

Back to top
Ocarinas
Class 25 Ocarina Classes for Schools Key Stage 1 solo
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  Tom Styles   2  Sidar Altunkaynak   3  Jude McCrone

Class 26 Ocarina Classes for Schools Key Stage 1 group
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  St Peter's School Kettering

Class 27 Ocarina Classes for Schools Key Stage 2 solo
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Ocarina Workshop Award
  1  Harriet Dunn   2  Grace Hillis   3  Freddie Brammer
  4  Donnell Chaonza   5  Oliver Daw   6  Max Drage
  7  Mushana Mabhurukwa   8 Aryan Nath   9  Oscar Potts
10  Daniel Pigott

Class 28 Ocarina Classes for Schools Key Stage 2 group
Own choice  Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  St Peter's School Kettering

Back to top
Strings
Class 29 Any stringed instrument solo 8 years and under (including guitar)
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: HH Kite Cup
  1  Grace Hillis

Class 30 Any stringed instrument solo 9 years and under (including guitar)
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  Heidi Crabtree   2  Naisha Pandey

Class 31 Any stringed instrument solo 10 years and under (including guitar)
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificates
  1  Grace Hillis

Class 32 Any stringed instrument solo 11 years and under (including guitar)
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  Sophie Beverley

Class 33 Any stringed instrument solo 12 years and under (including guitar)
Own choice   Time limit 3 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 34 Any stringed instrument solo 14 years and under (including guitar)
Own choice  Time limit 4 minutes
First award: Certificate
  1  Josephina Chapman

Class 35 Any stringed instrument solo 16 years and under (including guitar)
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 36 Any stringed instrument solo 18 years and under (including guitar)
Own choice  Time limit 6 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 37 Any stringed instrument solo Open (including guitar)
Own choice   Time limit 6 minutes
First award: Certificate
  1  Mike Stock

Back to top
Woodwind, Recorder & Brass
Class 38 Woodwind, Brass & Recorder Solo 8 years and under
Own choice    Time limit 3 minutes
First award: HH Seddon Cup
  1  Harriet Dunn   2  Grace Hillis   3  Calypso Sellekaerts
  4  Tasmin Crabtree   5  Theodore Garwe   

Class 39 Woodwind, Brass & Recorder Solo 9 years and under
Own choice    Time limit 3 minutes
First award: AS Felton
  1  Heidi Crabtree   2  Naisha Pandey   3  Vanikaa Sengar

Class 40 Woodwind, Brass & Recorder Solo 10 years and under
Own choice    Time limit 3 minutes
First award: Arnold Marlow
  1  Gerda Mhunduru   2  Tariro Tsiga

Class 41 Woodwind, Brass & Recorder Solo 11 years and under
Own choice    Time limit 3 minutes
First award: Certificate
  1  Alice Champion   2  Daisy Oram

Class 42 Woodwind, Brass & Recorder Solo 12 years and under
Own choice    Time limit 3 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 43 Woodwind, Brass & Recorder Solo 14 years and under
Own choice    Time limit 4 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 44 Woodwind, Brass & Recorder Solo 16 years and under
Own choice    Time limit 5 minutes
First award: Certificate
  1  Phoebe Snook   2  Saurav Thakrar

Class 45 Woodwind, Brass & Recorder Solo 18 years and under
Own choice    Time limit 6 minutes
First award: Certificate
  1  Saurav Thakrar   2  Phoebe Snook

Class 46 Woodwind, Brass & Recorder Solo Open
Own choice    Time limit 6 minutes
First award: Certificate
no entries

Back to top
Orchestras, ensembles, groups
Class 47 Instrumental ensemble 8 years and under
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: Certificate
no entries

Class 48 Instrumental ensemble 9 years and under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: GUS Band Trophy
no entries

Class 49 Instrumental ensemble 10 years and under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First Award: Certificate
no entries

Class 50 Instrumental ensemble 11 years and under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: Thornton Trophy
no entries

Class 51 Instrumental ensemble 12 years and under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: Certificate
no entries

Class 52 Instrumental ensemble 14 years and under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: Certificate
no entries

Class 53 Instrumental ensemble 16 year & under
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 5 minutes     A teacher may act as accompanist or conductor
First award: Plaque
1  Weston Favell Academy Brass Ensemble

Class 54 Instrumental ensemble Open
(2 to 12 players excluding piano duet and trio - six hands)
Own choice   Time limit 10 minutes  Teachers may act as accompanist and/or conductor
First award: BP Calton Memorial Cup
1  John Wilson Ensemble
2  Weston Favell Flute Ensemble

Class 55 Orchestra, brass or wind band, or instrumental ensemble of more than 12 players 11 years and under
Own choice   Time limit 10 minutes  Teachers may act as accompanist and/or conductor
First award: Certificate
no entries

Class 56 Orchestra, brass or wind band, or instrumental ensemble of more than 12 players 16 years and under
Own choice   Time limit 10 minutes   Teachers may act as accompanist and/or conductor
First award: Certificate
no entries

Class 57 Orchestra, brass or wind band, or instrumental ensemble of more than 12 players Open
Own choice  Time limit 10 minutes    Teachers may act as accompanist and/or conductor
First award: BP Calton Trophy
no entries

Back to top
Recital  classes (Inc Family & Partnership classes)
Class 58 Mini Recital, any instrument, 13 years and under
Own choice of at least two contrasting pieces    Time Limit 8 minutes
First award: Certificate
  1  Daisy Oram   2  Grace Hillis

Class 59 Recital class, any instrument, 14-18 years
Own choice of at least two contrasting pieces    Time Limit 15 minutes
First award: FL Felton Trophy
no entries

Class 60 Family Entertainment Class - Open (any combination instrument/voice/speech)
Own choice  Time limit 10 minute
First award: Mary Miles Trophy
  1  The Wilson Family   2  Georgina & Mike Stock

Class 61 Partnership Class - 14-18yrs (any combination of  voice & accompanying instruments) both to be adjudicated
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: Certificate
no entries

Class 62 Partnership Class - Open (any combination of  voice & accompanying instruments) both to be adjudicated
Own choice  Time limit 5 minutes
First award: K&D Eisteddfod Goblet
 1  Georgina Stock & Charlie Markie   2  Georgia & Joanna Humphrey

Back to top