You are here: Home > Archives > Hall of Fame

Trophies - Hall of Fame (L-M)


< Index Page   A-B C D-F G H-J K L-M O-R S T-V W   Next Page >


Lawn Trust Awards Rosemary Leonard Shield
2018    
2017 Josephina Chapman, Sophie Johnson & Gerda Mhunduru Stoneygate School Junior Choir Tigers
2016 Josephina Chapman, Georgia Humphrey & Alexandra Allport Rothwell Junior Upper SchoolChoir
2015 Charlie Botting, Madeline Boreham & Julia Holland Kettering Park Upper School
2014 Josephina Chapman, Jo Dixon & Corbyn Annis St Peter's School, Kettering
2013 Beth Hodgson, James Barry & Julia Holland Catmose Chamber Choir
2012 Rebecca Facey, Jennifer Espin & Mischa Dolan Southfield Singers
2011 Alexandra Allport, Amy Wooton & Huw Skiplorne Southfield School (Choir Years 7-9)
2010 Eleanor Hogg, Elena Wilson & Georgina Ashcroft Southfield School (Year 7-9) Choir
2009 Mischa Dolan Not Awarded
2008 George Willis Southfield School Yrs 8&9
2007 Adam Cooper Bishop Stopford School Choir
2006 Charles Walton Bishop Stopford School Choir
2005 Adam Cooper Bishop Stopford School
2004 Jade Willis Laxton Junior School
2003 Holly Featherstone Bishop Stopford School
2002 Gemma Woolliscroft Southfield School
2001 Stephanie Carr
2000 Rachel Harvey
1999 Jason Rowsell
1998 Chloe Sharrrocks
1997 Chloe Sharrrocks
1996 Danielle Pizzimenti
1995 Mili Bhatia
1994 Michael Squires
1993 Ruby Visaria

  Eileen Lovell Trophy Arnold Marlow Cup
2018    
2017 Songbirds Choir Heidi Crabtree
2016 The Songbirds Daisy Oram
2015 Seagrave Singers Ellis Johnson
2014 Charlie Botting Ellis Johnson
2013 Rebecca Mabbutt Louisa Jinks
2012 Not Awarded Finch Flute Ensemble
2011 Not Awarded Finch Flute Ensemble
2010 Amie Wooton Finch Flute Ensemble
2009 Lorraine Perkins Finch Flute Ensemble
2008 Not Awarded Millbrooke Junior School Recorder Group
2007 Jennifer Ashworth Park Junior School
2006 Jessica Walkinshaw Charles Kruger & Esme Grantham
2005 Marie Wharmby Ellie Miney
2004 Mairead Rocke Anabelle Barker
2003 Susannah Peterson Jessica Walkinshaw
2002 Robert Toguchi Jessica Walkinshaw
2001 Robert Toguchi Debbie Philpott
2000 Rhiannon Preece Gemma Crockford
1999 Christopher Finch Danielle Inwood
1998 Not Awarded Georgina Langdel
1997 Penny Clements Zoe Tibbles
1996 Georgina Langdell Georgina Langdell
1995 Rachael Armstrong Rachel Goodman
1994 Katharine Isham Alice Keech
1993 Andrew Mayell Sarah Wells

  Duncan McQuade Memorial Awards Mrs Mary Miles Challenge Cup
2018    
2017 George Jones The Wilson Family and Georgina & Mike Styles
2016 Nikki Lily Atife Casey Lim
2015 Oliver Knaggs & Fabian Sqoluppi Isaac Costa
2014 Oliver Knaggs & Fabian Sqoluppi Alice Chan
2013 Oliver Knaggs & Fabian Sqoluppi Molly Learod & Alice Bennett
2012 John Drotar & Megan Hogg Alice Chan
2011 Ruby & Charlie Bueke Alice Chan
2010 Eleanor Hogg & Philippa Morrison Anya Liggins
2009 Dionne & Olivia Willis Anya Liggins
2008 Andrew Mabbutt & Mischa Dolan Emily Chan
2007 Benjamin Tebbutt & Sebastian Cole Ben Jervis
2006 Paige Bunker & Anastasia Adams Ben Jervis
2005 Paige Bunker & Matthew Rooney Ben Jervis
2004 Paige Bunker & Amelia Knaggs Lisa Rosewarne
2003  Gemma Burke & Hannah Perryman Not Awarded
2002 Sian-Blue Rogers & Hannah Prigmore Jessica Walkinshaw
2001 Marianna Bailey
2000 Rachel Major
1999 Catherine Johnson
1998 Jenna Brady
1997 Sarah Wells
1996 Sarah Wells
1995 Sarah Wells
1994 Georgina Langdell
1993 Sarah Wells

  Market Harborough Rose Bowl Market Harborough BS Award
2018    
2017 Georgia & Joanna Humphrey  
2016 Anthology  
2015 Catmose Brass Ensemble  
2014 Anthology  
2013 Finch Flute Ensemble  
2012 Anthology  
2011 Corby Business Academy Brass Band  
2010 Southfield School Group 5  
2009 Oundle Year 6 Brass Ensemble  
2008 St Peter's School  
2007 Not Awarded  
2006 Not Awarded  
2005 Finch Flute Ensemble  
2004 Not Awarded  
2003 Laxton Junior School  
2002 Not Awarded  
2001 Finch Flute Ensemble  
2000 Not Awarded  
1999 Southfield School  
1998 Not Awarded  
1997 Parkside School, Northampton  
1996 Not Awarded withdrawn
1995 Finch Flute Ensemble Alexandra Leay
1994 Not Awarded Katie Harnett
1993 Bishop Stopford School Band Amy Brownridge

  Montagu Girls' Choir Trophy & Award Mursell Challenge Shield
2018    
2017 Joe Dixon  
2016 Joe Dixon  
2015 Katie Marshall  
2014 Lewis Mobbs  
2013 Lewis Mobbs  
2012 Huw Skiplorne  
2011 Sarina Toledo  
2010 Charlotte Gresham  
2009 Sinead Barrow  
2008 Christopher Hughes  
2007 Faryl Smith  
2006 Anna Bland withdrawn
2005 James Broderick Not Awarded
2004 Not Awarded Not Awarded
2003 Jennifer Lucas Not Awarded
2002 Julie Cooke and Tahla Robinson Not Awarded
2001 Georgina Langdell and Gemma Ingram Not Awarded
2000 Rhiannon Preece and Louisa Lam Not Awarded
1999 Ian Helm and Georgina Langdell Not Awarded
1998 Georgina Langdell and Jonathan Aldwinkle Leicester City Male Voice Choir
1997 Jonathan Aldwinkle Not Awarded
1996 Georgina Langdell Bishop Stopford School
1995   Manor High School Oadby
1994   Manor High School Oadby
1993   Bahai Choir, Northampton

< Index Page   A-B C D-F G H-J K L-M O-R S T-V W   Next Page >