You are here: Home > Archives > Results 2014 > Trophies

Trophies 2014

Instrumental
 

Freda Bailey Salver for Pianoforte Playing - John Wilson
Douglas Billson Cup - Pippa Slater
Stanley Boddington Cup - St Peter's School, Kettering, Year 4 Ensemble
Mr & Mrs Roger Button Cup - Molly Learoyd
B P Calton Memorial Cup - Laxton Junior School Percusion Ensemble
Barbara Coales Cup - Molly Learoyd
Dayton Sisters Piano Duet Cups - Hal & Emma Robinson
A S Felton Cup - Casey Lim
Felton Championship Cup - Joe Allan
F L Felton Trophy - Alice Chan
C M Goode Cup - Casey Lim
G U S (Footware) Band Trophy - Hawthorn Recorder Ensemble
Kettering & District Eisteddfod Goblet - Amie Wooton
H H Kite Memorial Cup - Flora Baxter & Polly Woodings
Arnold Marlow Cup - Eliza Ireson
Mary Miles Challenge Cup - Alice Chan
Ocarina Workshop® Award - Samuel Buckenham
Seddon Cup - Alice Bennett
Seddon Trophy - Southfield Brass Group
G H Smith Cup - Emma Robinson
Thornton Goblet - Laxton Junior School Percussion Ensemble
Arthur Turner Trophy - Alice Chan
Mrs Ralph Wicksteed Cup - Alice Bennett
Mrs E L Richardson Cup - Southfield Woodwind Ensemble

Vocal
 

H Bindley Memorial Trophy - Madeline Boreham
Hilda Bosworth Memorial Cup - Nicholas Loake
Brace G&S Trophy - Nicholas Loake
Joan Carnell Cup - Lewis Mobbs
Corby Male Voice Choir Trophy - St Peter's School Kettering
Kenneth Fletcher Memorial Rose Bowl - Megan Linnell
Girls Training Corps Cup - Josephine Chawner
Goldby Trophy - Georgia Humphrey & Vicki Sherwin
Paul & Jane Gordon Cup - Josephine Chawner
Mary & David Green Challenge Cup - Bradley Gascoyne
S K Harris Trophy - Katie Marshall
Margaret Judd Cup - Tapiwanashe Taruvinga
Naomi Keach Memorial Rose Bowl - Jo Dixon
Naomi Keach Memorial Cup - Katie Marshall
K&DE Trophy for Junior Vocal - Katie Marshall
Kettering Central TWG Cup - Mawsley Community Choir
H H Kite Memorial Cup - Reeve Lim
Rosemary Leonard Challenge Shield - St Peter's School, Kettering
Eileen Lovell Trophy - Charlie Botting
Ernest Phillips Trophy - Georgia Stock
Mrs E L Richardson Cup - Georgia Humphrey
G M Riseley Shield - Voices Aloud
Rotary Club Cup - Voices Aloud
Denis Rowell Memorial Cup - Roger Payne
Faryl Smith Trophy - Georgia Humphrey
Jack Stanbury Cup - Nicholas Loake
Edith Tilley Challenge Trophy - Rebecca Facey
Muriel Wallis Award - Georgia Humphrey
Muriel Wallis Challenge Trophy - Ben Holborow
Mrs L M Wood Cup - Josephine Chawner

Speech & Drama
 

Sally Arnold Shields - Ruby Allan & Lili Skye Howe
Mrs Walter Bird Cup - Sarah Crooks
Chairman's Cup - Rosie Wrighting
Drama Shields - Julia & Matthew Holland
Marian Evans Trophy - Alexandra Allport
Fonville Cups (KD&E Duologue) - Julia & Matthew Holland
Margaret Fonville Memorial Awards - Eleanor Hogg & Eleanor Davis-Jones
Fred & Gladys Gilham Silver Trophy - Rebekah Maybin
Gilbert Gordon Shield - Queen Eleanor Cross Seniors
Joyce Cup - Holly Styles
Naomi Keach Memorial Rose Bowl - Rhys Barnes
Mrs H H Kite Cups - Lili Skye Howe & Charlotte Smith
Duncan McQuade Memorial Awards - Fabian Sqoluppi & Oliver Knaggs
Public Speaking Trophy - Emily Rowley
Pegasus Picture - Park Junior School
Ernest Phillips Picture - Julia Holland
Mr & Mrs H Price Memorial Trophy - Eleanor Davis-Jones
Hallmarked Silver Cup - Sophie Coombes
K&D Eisteddfod Silver Trophy - Oliver Knaggs
K&D Eisteddfod Drama Cup - St Peter's School, Kettering
Mrs F E Smith Cup - Matthew Holland
Toller URC Trophy - Grace Erwin
Toller URC Trophy - Effie White
C W Ward Silver Cup - George Jones