You are here: Home > Results > Special Awards

Special Awards 2011

Speech & Drama

The Churchill Award (most promising competitor aged 11 years and under)
          Elizabeth Moxon
The Kathleen Howard Trophy (best duologue or solo performance)
          Phillippa Morrison & Eleanor Hogg
The Lawn Trust Cash Prize (most promising competitor from Kettering and District aged 18 years and under)
          Alexandra Allport
The G M Riseley Award (most promising competitor in the 14yrs and under age group)
          Eleanor Hogg;
The Elsie Bicheno Award (most promising competitor in the senior classes over 14 years)
          Vanessa Lira
The Jackson Cup (performance that the adjudicator has most enjoyed)
          Phillippa Morrison
A Poetry Anthology (a competitor in the 13+ age group to encourage a love of poetry)
          Dionne Willis

Music

The G M Riseley Award (overall winner of piano solo classes, 10 years & under)
          Jade Segler
The Muriel Wallis Award ('to encourage young singers')
          Lauren Jones
The Jane Cosford Memorial Award (most outstanding performance 'Songs from the Shows')
          Lewis Mobbs
The Lawn Trust Cash Prizes (most promising local competitors, 14 - 18 years)
          Amy Wooton & Huw Skiplorne
The Haydn Sail Award (most promising vocal soloist, 10 years and under)
          Josephine Chawner
The Meikle Baird Award (most promising competitor in Vocal classes, under 21 years)
          Alice Ramsden
The Spinning Wheel Award (Best of Class in piano classes, 14 years & under)
          Sophia Parker
The Montagu Girls' Choir Trophy and Award (most promising local competitor in the vocal section, 14- 21 years)
          Sarina Toledo
Josef's Piano Award (most outstanding performance in Senior Piano classes)
          Florence Whalley
The Market Harborough Building Society Award (best performance of any group item)
          Corby Business Academy Brass Band
Kenneth Fletcher Award (most outstanding performance in the Senior Vocal Classes)
          Nicholas Loake